Darmowa wysyłka DPD Pickup / DPD automat paczkowy

Wszystko o stylu denim

kurtka jeansowa butiklalala.pl

Nie bylibyśmy prawdopodobnie w stanie odnaleźć osoby, która nie miałaby nigdy na sobie spodni dżinsowych i nie kojarzyłaby materiału, jakim jest dżins. Bardzo często przy ubraniach dżinsowych możesz spotkać się z określeniem „denim”, które oznacza obecnie praktycznie osobny styl ubioru, nie jedynie materiał, z którego produkuje się spodnie. Skąd wziął się styl denim i jak może wyglądać on w Twojej garderobie? Zobaczmy.

Historia
 

Słowa „denim” i „jeans” używa się obecnie zamiennie i są to pojęcia utożsamiane ze sobą. Nawet, jeśli producent stosuje rozróżnienie pomiędzy materiałami denim a jeans, obydwa są bardzo do siebie zbliżone, a wywarza się je z bawełny w splocie skośnym. Nie bez przyczyny pierwszym produktem, który kojarzy nam się, gdy myślimy o tych materiałach, są dżinsowe spodnie. To właśnie one były pierwszym artykułem produkowanym z materiału wytwarzanego w de Nimes we Francji (skąd nazwa denim) już w XVII i XVIII wieku. Z tymi początkami związana jest też charakterystyczna wytrzymałość i faktura dżinsu, który służył do produkcji spodni roboczych, mających wytrzymać w trudnych warunkach – np. dla marynarzy. W dodatku materiał barwiono niebieskim indygo. Typowo robocza geneza dżinsu przyczyniła się więc do tego, z czym kojarzymy niezmiennie ten materiał w dzisiejszych czasach.

Ponadczasowa, uniwersalna moda
 

Dziś nie mówimy o denimie w kontekście odzieży roboczej, lecz wręcz jako osobnym stylu w modzie. Wytrzymałość dżinsu i jego niedający się pomylić z niczym innym wygląd można bowiem wykorzystać w wielu częściach codziennej garderoby, o czym przekonacie się z inspiracji znalezionych w Butiku LaLaLa. Spodnie z denimu oczywiście są obecne w naszych ubiorach, lecz nie wybieramy się w nich na plac budowy, ale tworzymy różnorodne kreacje, w których pokazujemy się na co dzień. Z materiału tego tworzy się tak kobiece części ubioru, jak spódniczki z jeansu i sukienki, które są zarówno praktyczne, jak też wyróżniają się swoim wyglądem. Dżins może też posłużyć nam jako okrycie wierzchnie, które ochroni nas w chłodniejsze dni, gdy wybierzesz denimowe katany. W samych kobiecych ubraniach dżinsowych możesz też pokazać swój unikalny styl, każde spodnie, czy kurtka dżinsowa są inne, dżinsy różnią się krojami, kolorami, mogą być przetarte lub postrzępione, bardziej eleganckie, jak też do codziennych, mniej zobowiązujących stylizacji.

Zapraszamy do nas wszystkie miłośniczki dżinsu i stylu denim! Ten materiał z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody, przez co nie musi też wychodzić z Twojej szafy! Zobacz, jak włączyć go do swoich codziennych stylizacji na różne okazje.

Dodaj komentarz